T3 Türkiye Eğitim Videoları – 15

Herkese merhaba. Bu bölümde normal dağılım eğrisi altında kalan alanı hesaplayabildiğimiz fonksiyonlar yardımıyla verilen değerin sağında ya da solundaki alanları hesapladık. Bu sırada TI-84’ün olasılık dağılım fonksiyonları ile çizim komutlarını kullandık.
Kazanım ilişkilendirmeleri şu şekildedir:

Problemimizle başlayalım. 

Şimdi TI-84’ü açalım ve y= tuşuna basalım. y1’e, olasılık dağılım fonksiyonunu yazmak üzere önce 2nd ardınan vars tuşuna basalım. Açılan menüden ilk sıradaki fonksyonu seçelim. x değeri için x değişkenini yazalım. Ortalama ve standart sapma değerini girdikten sonra bir aşağı inelim ve entera basalım. Böylece fonksiyon y1’e gelmiş oldu. Fakat grafiği çizdirmeden önce window tuşuna basarak görüntülenme ayarlarını değiştirmemiz gerekiyor. Burada xmin değerini 40, xmax değerini 120, xscl değerini 7, y min değerini 0 ymax değerini 0.1 ve yscl değerini 0 olarak yazalım ve graph tuşuna basalım. Gördüğünüz gibi normal dağılım eğrisi çizildi. Şimdi 2nd ve program tuşlarına sırasıyla basarak açılan menüden verticali seçelim ve x=80 doğrusunu çizdirelim. graph tuşuna basarak çizilen doğrunun rengini de kırmızıya çevirelim. Daha sonra 2nd ve vars tuşlarına sırasıyla basalım. Bir sağa draw menüsüne ilerleyelim. Buradan shadenorm komutunu seçeceğiz ve 80’den düşük notların bulunduğu kısmı grafik üzerinden tarayacağız. Bu seçim sonrasında, sınırları, ortalama ve standart sapma değerlerini girdikten sonra yön tuşlarıyla aşağı inelim ve draw üzerinde entera basalım. Bu işlem sonunda ilgili kısım taranacak ve alan hesaplanacak.O zaman diyebiliriz ki notların yaklaşık binde 716’sı 80’den düşük.

Şimdi de 60’dan düşük notların oranını hesaplayalım. Bunun için Önce 2nd ardınan program tuşuna basalım ve ilk sıradaki komutla çizimleri temizleyelim. İlk durumdaki x=80 yerine burada x=60 doğrusunu çizdireceğiz. Sonrasında yine 2nd ve vars tuşlarına sırasıyla basalım ve bir sağa draw menüsüne gelelim. Burada ilk sıradaki shadenorm komutunu seçelim ve istenen değerleri girelim. Bu sefer üst değeri 60 olarak gireceğiz. sonrasında yön tuşlarıyla aşağı inelim ve draw üzerinde entera basalım. Bu işlem sonunda ilgili kısım taranacak ve alan hesaplanacak. Bu alanın değeri yaklaşık olarak binde 11. Şimdi ilk iki adımda bulduğumuz değerlerin farkına bakalım. binde 716’dan binde 11’i çıkardığımızda sınava giren öğrencilerin yaklaşık olarak binde 705’inin 60 ila 80 arasında not aldığını söyleyebiliriz.

 

Bulduğumuz bu sonucu önce 2nd ardından vars tuşuna basıp, açılan ekrandaki ikinci fonksiyonu seçerek kontrol edelim. Burada alt değer olarak 60 ve üst değer olarak da 80 yazalım. Ortalama ve standart sapmayı girdikten sonra bu fonksiyonu ana ekrana yapıştıralım. Sonrasında entera basarak değeri hesaplayalım. Gördüğünüz gibi çıkan sonuç ile bizim grafik üzerinden elde ettiğimiz sonuç tutarlı.

Bu değeri elde ettikten sonra da ek olarak şu soruya da cevap verebiliriz. rastgele seçilen bir öğrencinin notunun 80’den yüksek olma olasılığı nedir? az evvel bulmuş olduğumuz değeri yani 80’den küçük olma olasılığını 1’den çıkardığımızda da bu soruyu cevaplamış olacağız. Yani, rastgele seçimde yaklaşık yüzde 29,5 olasılıkla, notu 80’den büyük bir öğrenci bulabiliriz.  

Böylece tanıtım bölümümüz ile beraber 16 haftalık bir sürecin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Süreç boyunca TI-84’ün temel düzeyde kullanımından calculus ve istatistik hesaplamalarda kullanımına, bir çok uygulamayı problem durumları üzerinden sunmaya çalıştık. Bundan sonraki planımız da videolar sırasında yapmış olduğumuz çalışmaları ders planları haline getirip sitemiz üzerinden paylaşmak.

Ayrıca 27-28 Ağustos 2018 tarihlerinde ti-84, ti-nspire ve ti-innovatorın da dahil olduğu geniş içerikli bir eğitim düzenliyoruz. Detaylara sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son olarak, tüm süreç boyunca bize hem fiziksel ortam, hem ekipman hem de teknik destek sunarak büyük katkı sağlayan BAUSTEM merkezine ve değerli üyelerine, T3 Türkiye ekibi olarak teşekkür ederiz.

Şimdiden harika bir yaz geçirmeniz dileğiyle,

Hoşçakalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir